Akrabalı Yetiştirme Bölüm 1

Bölüm 1

Daha iyi yarış güvercinleri yetiştirmenin yeni bir bilimsel yoluna giriş

Joost de Jong, “Neerlands Postduiven Orgaan” da üreme yöntemlerimi kısa ve öz bir şekilde anlatan bir makale yazdı. Bu, 1985’te Chateauroux’dan de National’da “De Goede Jaarling” ile 8500 kuşa karşı kazandığım zaferden sonraydı. Yanıt olarak o güvercin gazetesinin çalışanları ve ben bu yazıya çeşitli tepkiler aldık. Jos de Zeeuw (NPO dergisinin editörü) benden üreme yöntemlerimi size ayrıntılı olarak açıklamamı istediğinde hoş bir şekilde şaşırdım. Ona bu isteği yerine getirdiğim için çok mutluyum.

“Het Boerinneke”, “Het Boerke” (“Desmet-Matthijs’den “De Oude Klaren ’46’da yoğun bir şekilde yetiştirilmiş) ve “De 150 Duif” (“De 08 Duif” Janssen temel tavuğundan doğmuş) temel çiftinin kızıdır. birçok nesil boyunca bir kazananlar serisi üretti. “Magic Mealy” oğlu Ulusal Dayraces’ta ilk 11’de 3 kez kazandı ve 3. Nat. birincilik ödülü Kızı “Gisele” de ekstra kategoride damızlık bir tavuk!

Ancak başlamadan önce, güvercin yarış sporunun günlük kaygılarımızdan ve sorumluluklarımızdan biraz olsun kurtulmaya çalıştığımız bir hobi olduğunu açıkça belirtmek isterim. Kimseye bu hobiyi nasıl yapacağını söyleyecek bir dizi kural yoktur. Herkes onu en çok memnun eden şeyi yapmalıdır. Gitmek istediğimiz yere nasıl gideceğimizi söyleyen yasaların olması doğru görünmüyor. Kendi fikirlerimizi asla bir başkasına empoze etmemeliyiz. Ancak bir şampiyon olmak istiyorsanız, sahip olduğunuz her şeyi hobiye vermelisiniz. Bu nedenle fırsat buldukça güvercin yarış sporu hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmelisiniz. Aynı zamanda herkesin en iyi fikir olarak gördüğü her şeyi eve götürme hakkı vardır.

Amacım bir dizi kural oluşturmak değil, size bazı yönergeler sunmaktır. Bu yönergeler bana Kaposvar, Macaristan’dan rahmetli Profesör Alfons Anker tarafından verildi. Beni hayatının çalışmasıyla ilk ilgilenen kişi oydu: popülasyon genetiği ve daha sonra bu makalelerden sorumlu. Her yazının başına benimki yerine onun adını koysaydık daha dürüst olurdum. Vurgulamak istediğim ikinci nokta, sahip olduğum farklı özelliklerin terminolojisiyle ilgili ve burada Piet de Weerd’in yayınlarından bazı pasajların kullanımı için müteşekkirim. Genellikle bana belirli özelliklerin özüne dair ekstra bir anlayış sağladılar.

Ben aslında Piet de Weerd’in topladığı prototiplerden bazılarını tutarken bu konulara daha da fazla ışık tutuldu. Profesör Anker’in teorilerinin, Piet de Weerd’in yaptığı pratik çalışmayla birleştiği ve benim gözlemlerimle desteklenerek, kendi yetiştirme yöntemlerimin temelinden geldiği sonucuna varmak doğru olur.

Son olarak, Prof. Anker’in güvercin sporu için yaptığı tüm öncülüklerle, yetiştirme tekniklerine genetik yaklaşımla ilgilenen meraklıları başarıya giden yola koyabilir. Bu ona büyük bir zevk verirdi. “Uçan çapraz kelime bulmacasını” çözmek her zaman Prof. Anker’in dileğiydi (bu onun güvercini tanımlama şekli ve kitabının başlığıydı). Bu yazılar sayesinde onun çalışmalarına ekstra bir boyut katmayı umuyorum. Ve siz okuyuculara, bulmacaları çözerek ve çalışarak iyi vakit geçirmenizi dilerim.

Bu yazı dizisiyle okuyucuların genetik üreme tekniklerine olan ilgisini uyandırmak niyetindeyim. Birçoğu, yöntemimin Prof. Anker’in popülasyon genetiği teorisine dayandığını biliyor. Başlangıç ​​olarak, popülasyon genetiği kelimelerini tanımlayalım. Popülasyon genetiği, belirli özelliklerin popülasyon içinde iletildiği kuralların ardından titiz bir seçim yoluyla, nitelik ve nicelik olarak iyileştirilmiş bir popülasyon elde etmeye çalışan bir üreme yöntemidir.

Örnek. Şimdi ve daha sonra 100 kişilik sabit bir nüfusla uğraştığımızı varsayalım (bizim durumumuzda bir çatı güvercini içerecektir). Ardından, en hızlı uçanlar gibi bir hedef belirleyeceğiz, ancak şişman kuşları veya kırmızı kafalı kuşları da alabiliriz. Birkaç yıllık üreme, uçma, seçmeden sonra en iyi stokunuzun ne olduğunu keşfettiniz ve bunları sakladınız. 100 kuş hedefinize ulaşana kadar bu stok etrafında inşa etmeye devam edin. Yüzde olarak, şimdi 100 kişilik sürünüzde orijinal grupta olduğundan daha fazla iyi kuşa sahip olacaksınız. Geçmişte, başarıya ulaşmak için hangi yolları izlemem gerektiğini dikkatlice düşündüm ve oldukça iyi yaptım. Prof. Anker ile ilk tanışmam bu dönemde oldu.

Koşullar kendi güvercinlerime sahip olmamı engellediğinde, fırsatım olur olmaz yeni bir tane başlatmaya ve kapsamlı bir planlama yapmaya karar verdim. Bununla kastettiğim, hiçbir istisnaya veya çok az istisnaya izin vermeden, kesinlikle çizilmiş bir konsepte göre üremeyi planladığımdır. Ve bunun bana başarı getirmesi gerektiğini hissettim. Aynı zamanda Prof. Anker beni tatili onunla geçirmem için davet etti ve kabul etmekten büyük mutluluk duydum. Günümüzün en ünlü “sevgili matadoru” Ton Bollebakker ile birlikte bir süre Prof. Anker’de kaldım ve ikimiz de çok şey öğrendik.

Hollanda’ya döndükten sonra notlarımı bir sistem haline getirdim. Başarılı olacağımdan o kadar emindim ki (Prof. Anker’in teorilerine göre Macaristan’ın yarısı ürüyordu), notlarımı birkaç makaleye güvenle yeniden yazdım. İlk makalenin yayınlanmasından sonra, “Büyük Güvercin Kitabı”nın yazarı merhum Arie van den Hoek tarafından çok hevesli bir eleştiri aldım. İkinci makalede, melezleştirmeye hazır olduğum anda çatı katımda olağanüstü kalitede bir “As Güvercini”nin doğacağını tahmin etme konusunda muhtemelen fazla özgüvenliydim.

Teorilerimin ürünleriyle yarışmak değildi ve böyle bir söz çok içerlendi. Sonuç olarak, makalelerin geri kalanı hiçbir zaman yayınlanmadı. Öncelikle çok kötü, çünkü şimdi bile düzenli olarak o ilk makalede bulunan temel fikirleri kullanarak başarılı olmuş insanlardan iletişim alıyorum. İkincisi, çünkü birkaç yıl sonra sadece bir tane değil, bir dizi “As Güvercin” yetiştirdim, aslında dünya güvercini Guinness Rekorlar Kitabında anılacak kadar iyi.

Prof. Anker’in ve benim kendi teorilerimi somut kanıtlarla destekleyebildiğim için, şimdi aynı makalelerin güncellenmiş bir versiyonunu size sunacağım. Güncellendi diyorum çünkü bizim güvercin sporumuzda da belirli zamanlarda revizyona ihtiyaç var.

Size üreme yöntemlerimi sunmadan önce bir kez daha popülasyon genetiğinin temel adımlarında size yol göstereceğim. Ona tekrar tekrar döneceğim: İlk önce temel ilkelere aşina olmalıyız. Çoğu meraklı için bu, her gün ortak bir dille önünüze koymaya çalışmama rağmen, bu sıkıcı materyali okumakta biraz ısrar etmek anlamına gelir. Bunu daha fazla basitçe yapmak imkansız, bu da istesek de istemesek de biraz çalışmamız gerektiği anlamına geliyor.

Sporumuzda ilerlemenin tek yolu bu. Hobileri Bantam tavukları, kanaryalar veya tavşanlar beslemek olan insanlar, sadece birkaçını saymak gerekirse, kendi hobilerinde veya sporlarında merdivenin en üstüne çıkmak için çok çalışmak zorundalar. Aynı şey yarış güvercini sporu için de geçerli. Sadece standartlara bakmamalıyız, bunun yerine bir yarış güvercininin uçma yetenekleri üzerinde etkisi olan farklı özellikleri teker teker tekrar tekrar incelemeliyiz.

Hedefimiz şampiyon güvercinlerin yetiştirilmesi olduğunda, bizi en çok ilgilendiren ayırt edici özellikler nelerdir?

Birinci Grup:
1. Canlılık.
2. Belirli hava koşullarında yetenek.
3. Form almak için işaretler.

Birinci grup:
Bu grupta bulmak özellikler sadece birkaç genler tarafından etkilenmektedir. Ebeveynden yavruya bulaşma oranı küçüktür. Akrabalı yetiştirmeye ilk olumsuz tepki verenler onlardır, ancak melezlendiklerinde kesin gelişme belirtileri gösterirler. Bu üreme biçiminde sözde heterozigozun açık bir kanıtı vardır.


İkinci grup: 1. “Mordant”(karakter).
2. Zeka.
3. Hız.
4. Yetenek belli bir mesafede.


İkinci grup : Bu grupta yüzlerce genin birleşik çabalarından etkilenen özellikleri buluyoruz. Bu durumda özellikler, aktarılan aracılardır; bu, her ebeveynin katkıda bulunduğu bazı özelliklerin, yavruda eşit olarak ortalamasının alındığı anlamına gelir. Bu ara aktarım, nitel aktarımda olduğu gibi, sonraki nesillerde artık bölünmez. Nesilden nesile bu özelliklerin kalite değeri her zaman her iki ebeveynin de katkılarının ortalamasıdır.

Örneğin: (100+90):2=95. 95’i 100 ile eşleştirdiğimizde 97,5 elde ederiz. Bunlar sadece örnekler. Bu durumda akrabalı yetiştirme dejenerasyona yol açmaz, ancak bu en büyük öneme sahiptir, bu grupta melezleme heteroz bir etki verir. Bunun üremedeki sonuçları aşağıdaki gibidir:

Birinci grupta bulunan özellikler, anlamlı çapraz kombinasyonlarla en başarılı şekilde geliştirilir. Bu, bu tür geçişlere uygun güvercinlerin geçici olarak getirilmesiyle yapılabilir. İkinci grupta bulunan özellikler genellikle melezleme ile geliştirilemez. Bu gruptaki özellikler aracı olarak aktarıldığından, tek yol titiz seçim ve iyi planlanmış eşleştirmelerdir. Her iki ebeveyn de tüm bu özelliklerde ne kadar yüksek olursa, yavru da o kadar yüksek olacaktır. Burada önemli olan çok eski bir yasadır: en iyiyi en iyiyle eşleştirmek.

Yine de bahsetmemiz gereken bir şey daha var: Güvercinleri eşleştirirken, sadece hangi kuşun iyi, hangilerinin kötü olduğu sonucuna varmak açık ara yeterli değil. Bir güvercin NEDEN iyi olarak derecelendirildiğini ve güçlü ve zayıf noktalarının neler olduğunu bilmeliyiz.

Genellikle bir güvercindeki güçlü nokta, canlılığıyla belirlenmez, keskin zekasında veya güçlü karakterinde (mordant) bulunur. Bu durumda canlılığı bol olan bir partnerle eşleştirmeliyiz. Ancak bu ortak, aynı zamanda keskin zekası ve güçlü karakteri ile onunla karşılaştırılabilir olmalıdır. Durum böyle değilse, canlılıkta bir iyileşme, ancak diğer en önemli iki özellikte bir kayıp ile sonuçlanırız.

Yapmanız gereken, tüm farklı özellikleri ayrı ayrı değerlendirmek ve belirli bir özelliğin son derece iyi bir şekilde aktarıldığı göründüğünde üreme planlarınızı uyarlamaktır.

Teori bu kadar. Daha sonra daha pratik bir açıklama ile ilerleyeceğiz: akılda belirli bir amaç doğrultusunda akrabalı yetiştirme.