Akrabalı Yetiştirme Katsayısı

Profesör Alfons Anker

Macar profesör (1925-1979), hayvan popülasyonu genetiği konusunda uzmanlaşmıştır.

O sadece bir teorisyen olmakla kalmayıp, günümüzün modern melezlerinin yüksek verimli evcil hayvanları gibi yeni ırkların yetiştirilmesinde çok fazla uygulamalı deneyime sahipti. Diğer şeylerin yanı sıra dünyaca ünlü KA-HYB domuzunu yetiştirdi.

 

Ayrıca bilgisini hobisine de uyguladı:

 

Yüksek kaliteli yarış güvercinlerinin yetiştirilmesi. Konuyla ilgili olarak “Uçan Bulmacalar” adlı bir kitap yazdı .

 

Güvercin meraklısının görevi şunlardan başka bir şey değildir:

 

Çözülmesi gereken üreme bilmecesi. Anker bu oyunun kurallarını çözmeye çalışıyordu…

 

Gregor Mendel’in genetik yasaları, en yüksek atletik ve entelektüel düzeyde performans göstermesi gereken yarış güvercinlerinin yetiştirilmesinde yalnızca kendi başlarına çok az yardımcı olarak görülüyor. Çoğu atletik özellik bu şekilde miras alınmaz.

 

 • Yetiştirme matematiksel bir sistem değil , daha çok bir oynamak gibidir müzik aleti. Oyuncu ne kadar iyiyse, enstrümandan çıkan müzik de o kadar iyi olur.

 

 

"Jonge Merckx"in başı. Birincilik ödülünün 15 katı uçtu!!! Bir baba olarak Janssen kardeşlerin en iyi güvercinlerinden biriydi.

 

 

 • Akrabalı yetiştirme, süper baba olarak bilinen şeye dayalı olduğunda en iyi sonuçları verir Bir as güvercin çok daha az garanti verir çünkü çok fazla kalıtsal olmayan unsur (sağlık, canlılık ve form gibi) yarış sonuçlarını belirler.

   

 • Bir aile içinde üreme, akrabalı yetiştirme ile aynı şey değildir.

   

  Akrabalı yetiştirme her zaman canlılık kaybıyla ilişkilidir. Hatta Anker o kadar ileri gider ki , canlılık kaybı ne kadar büyük olursa, akrabalı yetiştirme etkilerinin etkisi o kadar iyi olur. Dar akrabalı yetiştirme – hayvanlar yarış için değil, sadece üreme için donatılmıştır.

   

 • Bir melez ile akraba kuşları geçerken canlılık yakında geri döner. Endüstriyel hayvan yetiştiriciliğinde çok yaygın bir uygulamadır! Sözde melezleri elde etmek için önce akrabalı yetiştirme yoluyla bir temel oluşturulur.

   

  Daha fazla üreme için, daha sonra yavruları (melezler) yoluyla yüksek performanslı taşıyıcılara ulaşmak için iki veya daha fazla akrabalı yetiştirme hattı çaprazlanır. Akrabalı yetiştirme, genetik materyali oluşturmak için önemlidir! Geçiş, heterosis etkisini getirir ve birçok kez canlılığı ve gücü güçlendirir.

   

 • Akrabalı yetiştirme aynı zamanda kötü özellikleri de hızlı bir şekilde belirleyebilir!

 

 • Akrabalı yetiştirme aynı zamanda varyasyonların yayılmasını da azaltır (varyasyon aralığında azalma). Bir suş ne kadar çok akrabalı olursa, yavrular birbirine o kadar çok benzeyecektir.

 

Mükemmel bir yetiştiricinin çocuklarına veya torunlarına kombinasyonu sayesinde, geriye dönüp mükemmel niteliklerine bakabilen ve bu özellikleri 10, 20 veya daha fazla yıl boyunca aktarabilen yavrular elde edebilirsiniz. Bir baba-kız veya anne-oğul eşleşmesi, bu amaç için bir erkek kardeş-kardeş kombinasyonundan çok daha etkilidir.

 

Akrabalı yetiştirme, ayrıntılı olarak ne olur?

Kesin konuşmak gerekirse, baba ve anne ortak atalara sahip olduğunda, her zaman popülasyon genetiğinde akrabalı yetiştirmeden söz ederiz. İki hayvan ne kadar yakın akraba olursa, akrabalı yetiştirme o kadar güçlü olur. Akrabalı yetiştirme yoluyla, aynı genetik materyal bazen anne ve baba tarafından verilir. Bu, genlerin aynı alellerinin genç hayvanın genomunda bu noktalarda buluştuğu anlamına gelir, yani homozigot gen çiftlerinin sayısı artar.

Bu homozigot gen çiftleri, bu hayvanın doğrudan yavrularının her zaman böyle bir homozigot aleli miras alacağı anlamına gelir. Başka bir deyişle, bir hayvanın genomundaki homozigotluk derecesi ne kadar yüksekse, çocukların hangi genlere sahip olacağı o kadar güvenilir bir şekilde tahmin edilebilir.

Ancak bu noktada bir not çok önemlidir:

Bu, bu genlerin “iyi” veya “kötü” genler olup olmadığı hakkında hiçbir şey söylemez!

IZK (akrabalı yetiştirme katsayısı) önemli bir parametredir.

Şimdi “daha yakından ilişkili” olan şey somut olarak hesaplanabilir. Örneğin, bir kız babasıyla eşleşirse, genç hayvanlar genlerin yarısını babadan ve genlerin yarısını anneden alır. Ancak anne genlerinin yarısı zaten babadan gelen genlerdir. Bu genlerin her biri baba genomunun rastgele bir seçimini temsil ediyorsa, genç hayvanın genlerinin %25’inin homozigot olduğu varsayılabilir.

Aynı akrabalar arasında yer alan her nesil / doğum için, aynı genlerle karşılaşma olasılığı iki kat azalır (mayoz bölünme sırasında 40 kromozom çiftinin her biri 40 tek iplikli iki gruba ayrılması nedeniyle). Böylece baba x torun çiftleşmelerinde homozigot genlerin olma olasılığı sadece %12,5 ve üvey kardeş çiftleşmelerinde de %12,5 (her seferinde üç doğum) olacaktır.

Ancak homozigot genlere sahip olma olasılığı her ortak atayla birlikte doğal olarak artar ve bu olasılıklar daha sonra basitçe toplanır. Bu nedenle, tam bir kardeş eşleşmesi için beklenen homozigotluk derecesi yine %25’tir (iki ortak ata ve her biri üç doğum). Aynı atalardan ve rastgele gen dağılımından dolayı olması beklenen genç hayvanın genomundaki bu homozigotluk derecesine KÖPRÜLENME KATSAYISI denir. Spesifik hesaplama formülü kolayca google’da aranabilir ve bu noktada çok ileri gider.

Elle hesaplama, özellikle birçok nesilde biraz sıkıcıdır. Bu arka plana karşı, pazardaki tek bir “güvercin yetiştirme” programının neden akrabalı yetiştirme katsayısının otomatik hesaplanmasını desteklemediğini hala anlayamıyorum. Tavşanlar, köpekler, tavuklar ve atlar için hemen hemen her üreme programı bunu yapabilir! Ne yazık ki, “güvercin yetiştirme” programları sadece güzel soyağacı ifade etmeyi amaçlıyor gibi görünüyor.

Ücretsiz bir araç (profesyonel bir aracın küçültülmüş versiyonu olduğu için) şurada bulunabilir:  www.tenset.co.uk/fspeed/

Program, her satırda virgülle ayrılmış ilgili hayvan, baba ve anne sayısının yazılı olduğu bir tablo ile “beslenir”.

 

 “Jonge Merckx” örneğini kullanan akrabalı yetiştirme katsayısı

%45'lik iniş "Genç Merckx" IZK

“Jonge Merckx”, Janssen kardeşlerin yetiştirdiği en önemli güvercinlerden biridir, çünkü sadece 15 kez birincilik ödülü kazanmakla kalmadı, aynı zamanda Janssen kardeşlerin yakın geçmişindeki tüm babalar ve iyi üreyen güvercinler de ondan geliyor. . Örnek olarak sadece üç torunundan bahsedeceğim: “Blauwe Winterjonge” (“Klamper” ve “Vechter”in (Legiest) babası) ve büyükbaba “Lowieke” (vdPasch), “Afgekeurde” ve “Raket” (önemli ebeveyn güvercini). loft G. & C. Koopman) Aile ilişkileri belgelendiği kadarıyla, “Jonge Merckx” soyağacındaki akrabalı yetiştirme katsayılarının seyrini hesaplamaya çalıştım. 1950’den önce Janssen güvercinleri arasındaki ilişkileri tam olarak bulamadığım, ancak Janssen kardeşler daha önce çiftleşme ilişkileri olduğu için akrabalı yetiştirme katsayılarının verilenlerden daha yüksek olduğu varsayılabilir, ancak bu örnek bazı şeyleri iyi gösteriyor.

Araştırmama göre, “Jonge Merckx” en azından akrabalı yetiştirme katsayısına (IZK soyağacında kısaltılmıştır) %45’e sahipti. Bu, genomunun %45’inin muhtemelen homozigot olduğu anlamına geliyor, bu yüzden güvenli bir şekilde onun çocuklarına aktarıldı. Dolayısıyla onun böyle sürdürülebilir bir baba olarak tanınması tesadüf değil.

%45 son derece yüksek bir değerdir, çünkü bu, bir yavru x baba ürününün akrabalı yetiştirme katsayısının neredeyse iki katıdır! Aynı ilişki aile ağacında giderek daha sık ortaya çıktığından akrabalı yetiştirmenin nesilden nesile nasıl istikrarlı bir şekilde arttığını da görebilirsiniz (5. nesilden sonraki aile ağacının bir kısmı gösterilmemiştir). Ek olarak, akrabalı yetiştirmeyi bir yetiştirme stratejisi içinde ele alırken, bir soy ağacını mümkün olduğunca eksiksiz ve geriye doğru tanımanın çok önemli olduğu görülebilir.

Soyağacının üreme planlamasında önemli olmadığı, çünkü “uçamadıkları” için tekrar tekrar ifade edilen görüş tehlikelidir, çünkü kişi önemli ilişkileri gözden kaçırabilir ve bu nedenle, örneğin akrabalı yetiştirmede farkında olmadan çiftleşme olabilir, çünkü aynı akrabalar aynı akrabalardır. uzun zaman önce. Örneğin, Kleintje van 65’in ebeveynlerinin eşleştirilmesi, zaten akrabalı yetiştirme katsayısı %9,4’e (baba x torun çiftleşmesinden daha fazla) sahip olmalarına rağmen, bir akrabalık türü olarak tanınmayacaktı.

Bununla birlikte, “Jonge Merckx” hiçbir zaman doğrudan olağanüstü iyi uçan bir genç hayvan üretmedi, sonraki nesillerde başarılar daha fazla oldu ve çoğunlukla diğer yetiştiriciler tarafından kutlandı. Her neyse, Janssen kardeşlerin seyahat hizmetleri zamanın bu noktasından, 1970’lerde yokuş aşağı gitti! Ne oldu? Ne de olsa, “Jonge Merckx”, yavrularına aktardığı kalın bir “iyi” gen paketine sahipti. O halde Janssen’lerin başarıları neden daha da kötüye gitti?

Akrabalı Yetiştirme Depresyonu ve Heterozis

Akrabalı yetiştirme yoluyla genlerin konsantrasyonu, yalnızca “iyi” genleri değil, ortak bir ataya ait genleri rastgele bir bileşimde yoğunlaştırır. Örneğin, ortak bir akraba, belirli bir hastalığa yatkınlık için çok nadir bir çekinik gene sahipse, bu gen, bu gene sahip sürüdeki tek güvercin olduğu için, akraba olmayan hayvanlarla çiftleşmelerde muhtemelen hiçbir zaman olumsuz bir etkiye sahip olmayacaktır. Bununla birlikte, onun yavruları daha sonra akrabalı yetiştirmede birbirleriyle eşleştirilirse, bu gen aniden homozigot görünebilir ve böylece fenotipik olarak görünür hale gelebilir.

Akrabalı yetiştirme, çekinik bir şekilde kalıtılan nadir özellikleri ortaya çıkarabilir ve bunlardan bazıları fenotip üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, homozigotluk derecesi ne kadar yüksek olursa, bu tür olumsuz etkilerin ortaya çıkma olasılığının o kadar yüksek olduğu açıktır. Ayrıca farklı genler de birbirini etkiler.

Epistasia veya aşırı baskınlık olarak da adlandırılır

Genomda ne kadar homozigotluk varsa, epistatik etkileşimler o kadar olasıdır. Ve burada da aşağıdakiler geçerlidir:

bazılarının fenotip üzerinde olumsuz etkisi vardır.

Akrabalı yetiştirme ne kadar güçlü olursa, genomda önceden gizlenmiş olan negatif özelliklerin görünür hale gelme olasılığı o kadar yüksek olur. Bu etki genellikle IBREED DEPRESYON olarak adlandırılır.

Akrabalı yetiştirmenin bir başka etkisi de, farklı ataların sayısı azaldıkça akrabalı hayvanların genetik varyasyon aralığının azalmasıdır. Bu, daha az iyi hayvanların genetik yapısını yoğunlaştırmanın olumlu etkisine sahip olabilir. Ancak bu, bu hayvanların değişen çevresel koşullara adapte olma yeteneklerinin azalması gibi olumsuz bir etkiye de sahip olabilir. Çünkü “üretilmiş” bir alel geri dönüşü olmayan bir şekilde kaybolur.

“Jonge Merckx”in son derece yüksek akrabalı yetiştirme derecesi, Janssens’in üremelerine başladıkları orijinal materyalin ne kadar olağanüstü iyi olduğunu gösteriyor. Çünkü literatürde akrabalı yetiştirme depresyonunun genellikle zaten %10 akrabalı yetiştirme katsayısı ile olumsuz etkiler gösterdiğine dair göstergeler vardır. Ancak “Jonge Merckx”, %45 değerine rağmen 15 birincilik ödülü ile olağanüstü bir güvercindi. Belli ki esas olarak “iyi” genler onda yoğunlaşmıştı. Ayrıca, “Jonge Merckx” in yüksek değeri de şunu gösteriyor: diğer yetiştiricilerin güvercinlerinden çok daha küçük bir genetik varyasyon aralığına sahip olduğunu. Janssen’lerin kendisiyle, yalnızca kendisiyle akraba olan hayvanlarla eşleştirilebildi, böylece saf Janssen çocuklarının genetik yoksulluğu ve akrabalı yetiştirme derecesi arttı. Değişen gereksinimler (örneğin yeni mikroplar nedeniyle) ve artan akraba evliliği depresyonu, Janssens’in başarılarını yakın gelecekte sona erdirdi. böylece saf Janssen çocuklarının genetik yoksulluğu ve akrabalı yetiştirme derecesi arttı. Değişen gereksinimler (örneğin yeni mikroplar nedeniyle) ve artan akraba evliliği depresyonu, Janssens’in başarılarını yakın gelecekte sona erdirdi. böylece saf Janssen çocuklarının genetik yoksulluğu ve akrabalı yetiştirme derecesi arttı. Değişen gereksinimler (örneğin yeni mikroplar nedeniyle) ve artan akraba evliliği depresyonu, Janssens’in başarılarını yakın gelecekte sona erdirdi.

En yüksek fiyatların (özellikle kısa ve orta mesafelerde) babaları olarak Janssen güvercinlerinin kalitesi 1990’lara kadar bozulmamıştı. Bu yeteneği, özellikle başka bir yetiştiriciden kesinlikle alakasız hayvanlarla çaprazlandıklarında gösterdiler.

Ve neden çabucak anlaşılır:

Bir düşüşte (yani, zaten ilk çiftleşmede), temel olarak sorunlardan sorumlu olan yüksek derecede homozigotluk, akrabalı yetiştirme katsayısı olan %0’a düşürülür. Güçlü akrabalı yetiştirmenin olumsuz sonuçları da bir çırpıda ortadan kalktı. Ama karşılığında çocuklar, eklemeli gen etkileriyle çalışmaya devam eden “Jonge Merckx”in “iyi” genlerinden oluşan büyük bir paket alırlar.

Bir melezlemenin genç hayvanlarında performansındaki bu ani fenotip iyileşmesi HETEROZ olarak adlandırılır. Bu, tabiri caizse, akrabalı yetiştirme depresyonunun karşılığıdır.

 

"Oude Geeloger" 16 kez birincilik ödülünü kazandı ve aynı zamanda Janssen kardeşler için birinci sınıf bir baba oldu

“Oude Geeloger” 16 kez birincilik ödülünü kazandı ve aynı zamanda Janssen kardeşler için birinci sınıf bir baba oldu. “Daughter Bange van 51″in oğlu “Lichte Witoger”dan, “Goed Blauwke uit Schone Lichte” ile eşleştirilmiş.

 

"Oude Merckx" 18 kez birincilik ödülü kazandı ve üreme değeri en yüksek kalitedeydi!

“Oude Merckx” 18 kez birincilik ödülü kazandı ve üreme değeri en yüksek kalitedeydi! “Donkere Stier” x “Kleintje” (“Bange van 59” x “Geschelpt van Blauwe Witoger”den) geliyor.” Oude Merckx “diğerlerinin yanı sıra” Jonge Merckx “,” De 019 “ve” De Velo “nun babasıdır. !!!

 

 "Jonge Merckx"in başı. Birincilik ödülünün 15 katı uçtu!!! Bir baba olarak Janssen kardeşlerin en iyi güvercinlerinden biriydi.

“Jonge Merckx”in başı. Birincilik ödülünün 15 katı uçtu!!! Bir baba olarak, Janssen kardeşlerin en iyi güvercinlerinden biriydi. Onun yavruları tüm dünyada as güvercinler üretiyor !!! “Jonge Merckx”, ünlü “De 019″un üvey kardeşidir, ikisi de “Oude Merckx”ten gelmektedir. “Jonge Merckx”in kızı da ünlü “Oude Raket”in annesidir!!! “Jonge Merckx”, “Oude Merckx” x “Licht van 69″dan gelir.

 

 Janssen kardeşler tarafından "De beroemde 019". "Oude Merckx" x "Kweekduivin van 67"den geliyor. Dünyanın dört bir yanından birçok hit, kendi çizgilerini yavrularla kurdu!

Janssen kardeşler tarafından “De beroemde 019”. “Oude Merckx” x “Kweekduivin van 67″den geliyor. Dünyanın dört bir yanından birçok hit, kendi çizgilerini yavrularla kurdu!

 

 "Kleintje van 019". "De 019" x "Late van de Stier"den geliyor. "Blauwen Winterjongen" ile eşleştirilen bu çift, birçok en iyi üreyen güvercin üretti!

“Kleintje van 019”. “De 019” x “Late van de Stier”den geliyor. “Blauwen Winterjongen” ile eşleştirilen bu çift, birçok en iyi üreyen güvercin üretti!

 

 "De Schouwman" Çeşitli birincilik ödülleri kazandı ve "Zoon Oude Merckx" x "Kweekduif van 69"dan geliyor

“De Schouwman”, ünlü “De 019” un erkek kardeşinden türetilmiştir. Çeşitli birincilik ödülleri kazandı ve Janssen kardeşlerin “Zoon Oude Merckx” x “Kweekduif van 69” adlı eserinden geliyor. Her zaman bacada oturduğu için “Schouwman” adını aldı.

 

"Oude Raket" 12x Birincilik Ödülünü kazandı !!! Tek bir "Jonge Merckx" x "İyi Tavuk") vardır.

“Oude Raket” 12x Birincilik Ödülünü kazandı !!! Orada “Oude Witoger van 65” (aynı zamanda “Half Fabry” x “Schoon Licht”) “Goede Kweekduivin” (ayrıca “Jonge Merckx” x “Goede Duivin”) ile eşleştirilmiştir. Die Schwester des “Oude Raket” “Marietje” idi, Jos van Limpt “de Klak” arasındaki en iyi Zuchtweibchen’lerden biriydi !!!

 

"Jonge Raket", mükemmel bir yarış güvercini ve süper bir baba!

“Jonge Raket”, mükemmel bir yarış güvercini ve süper bir baba! Arka arkaya iki Pazar günü 1.lik, üçüncü Pazar günü 2.lik ödülünü kazandı; başka bir zaman 5 dakika ileri uçtu !!! “Oude Raket” ten (Oude Witoger van 65 “x” Goie Duifke van 72 “den) “Danzig Oude Scherpe van 68” (“De Scherpe van 68 “x” Danzig Oude Merckx’ten) ile eşleştirilmiştir.

 

"Reddedilenlerin Işığı". Aus dem "Afgekeurde" Sohn des "Blauwe van de Scherpen" x "Kızı Jonge Merckx" kaynaklanıyor 

Der berühmte “Reddedilenlerin Işığı”. Orada “Afgekeurde” aus dem kaynaklanıyor, ein Sohn des “Blauwe van de Scherpen” x “Blauw Kweekduifje van 77”, “Daughter Jonge Merckx”, einer Tochter des “Jonge Merckx” x “Goed Schoon Blauw van 76” ile eşleşti! !!

 

 "Het Licht van Witplak Oude Lichten" Süper üreyen bir dişiydi ve "Blauwen Winterjongen" ile birçok en iyi güvercin üretti!

“Het Licht van Witplak Oude Lichten”, “Oude Lichten van 74” ve “Schone Blauwe van 76” nın oğlu olan ünlü “Witplak Oude Lichten” den geliyor ve ünlülerin kızı “Goed Donker van 87″ ile eşleştirildi. Jonge” Raket “x” Goed Donker van 86 “. Aynı zamanda süper bir yetiştiriciydi ve “Blauwen Winterjongen” ile birçok süper güvercin üretti!

 

 Ünlü "Blauwe Winterjongen". Son yıllarda Arendonk'taki Janssen kardeşlerin en iyi babalarından biriydi.

Ünlü “Blauwe Winterjongen”. Son yıllarda Arendonk’taki Janssen kardeşlerin en iyi babalarından biriydi. 2000/2001’de Asya’ya satıldı 

 Yorum:

THEO VAN DER HEIJDEN25 Aralık 2017 Pazartesi 22:22 )

Çok ilginç bir açıklama, genç Merckx’in
akrabalar tarafından yetiştirildiğini doğrulayabilirim, Young Merkx’ten üç çocuk ve Eski Merckx’ten bir oğul ve Eski Merckx’in
tam bir erkek kardeşi ile olan kendi deneyimimden biliyorum .. Düzenli olarak on bir güvercin yetiştirdim. çocuğun bir veya iki tarafında kanatlar
Merckx’in her iki tarafında on bir kanat vardı, bu genellikle aile ıslahında görülen bir şeydi. Ama oğlumun, yaşlı Merckx’in çocuklarını gördüğümde bile, genç Merckstock’lar düzenli olarak bir veya iki tarafında on bir kanatlı güvercinler geldi.Ayrıca, Merkx hattında çok fazla çekiçleme vardı.Şal güvercinleri, büyük olanlar genellikle küçük ve harika bir görünüme sahip güzel dişiler ve hepsi, ancak çoğunlukla harika bir görünüme sahip ancak kolayca en iyi uçan kuşlardan miras kalan kuşlar.
Ama aynı zamanda de Bange güvercinlerinde düzenli olarak on bir kanatlı ve hatta on iki kanatlı güvercinler vardı, bu yüzden belirli karakteristiklerin yeniden ortaya çıktığını açıklayacağım, bir güvercine koyduğunuz her şey aynı zamanda yeniden yetiştirilebilir ..
Ayrıca, yarış güvercinlerimizin 150 yıldan beri var olduğunu ve kesinlikle henüz her şeyi keşfetmediğinizi ve denemediğinizi de göz önünde bulundurmanız gereken bir şey var, onları nasıl sağlıklı tutacağımız ve güvercinlerin performansını eğitim ve Ama kesinlikle daha da mümkün
olduğuna ve Janssen çeşidinin / cinsinin güvercin yarışlarının getirdiği en iyisi olduğuna ikna oldum. Selamlar Theo van der Heijden