Alfons Anker e göre göz teorisi

Profesör Doktor. Alfons Anker: Göz işareti: doğru mu yanlış mı?
Bir çatı katı ziyareti sırasında güvercinleri yargıladığımda, gözlerin değerlendirmesini en sona saklama alışkanlığım var. Ve bu değerlendirmeyi oldukça yoğun ve oldukça uzun yaptığımda bazen meraklıların merakı uyanıyor. Bana sorulan genel soru genellikle şudur: gerçekte ne görüyorsunuz? Ama aslında bazen kendim için çok şey görüyorum ve daha sonra kendim için çizdiğim sonuçlar genellikle sezginin ve tadın ortasında yatıyor. Her ikisi de özellikle güvercin sporumuzda tarif edilmesi zor kavramlardır. Bu yüzden gerçekten güvercin gözünde ne görüyorum sorusuna cevap vermek çok zor. Ama önce şunu söyleyeyim: favorilerimizin gözünde ne görülebilir? Ne zaman kendim, havadan yukarıdan ve yanlarında seyirciler için ve arenanın ta altında, gözbebeğinin siyah tabakasını andıran birçok korkuluk ve korkulukları olan eski bir amfi tiyatroya baktığım fikrine kapılıyorum. Bu nedenle, gerçekten de böyle bir betimleme yapmak için pek çok şey söylenebilir. Öte yandan, güvercin gözüyle ilgili bulguların bir açıklamasının hemen eleştirilere yol açacağını biliyorum.
Son 80 yılda, güvercin gözü belki de oryantasyonla ilgili deneysel araştırmalara en fazla konu olmuştur. Ancak, kimse sırrı çözemedi ve ben de çözemeyeceğimi derhal beyan etmek istiyorum. Sadece biraz açıklık getirmek istiyorum. Çok uzun zaman önce olmayan bir bilim, iridoloji bilimi ortaya çıkıyor. Belirli değerlerle ilgilenir, ancak esas olarak hastalıkların insan gözündeki erken tanınmasıyla ilgilenir. Güvercinler ve insanların gözleri arasında bazı benzerlikler ortaya çıktı. O halde bu bilgiyi kendime saklayacak adam ben değilim. Bilimin sadece o güzel sanatın uygulayıcıları için değil, bilimle ilgilenen herkes için olduğunu düşünüyorum.
Bu makaleye eşlik eden çizimler, gözü ve işaretlerini incelerken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Bazı talimatlar sizi doğru hedefe yönlendirmek için gereklidir. Küçük bir büyüteç, onu daha iyi gözlemlemek için gereksiz değildir. Amacımıza en uygun olanı on ila on beş kat büyütendir. İlk olarak, bazı genel yorumlar. İyi bir güvercin gözü yuvarlak ve canlı görünmelidir. Başın ön tarafına bakarsanız, önce renkli kısmı değil, gözün ceresinden hemen sonra gözbebeği görmelisiniz. Gözler, olduğu gibi, mümkün olduğunca dümdüz görmelidir. Göz kapakları her zaman göz çevresine sıkıca oturmalıdır. Özellikle üst göz kapağı asla gevşeklik göstermemelidir. Böyle bir göz güneş ışınlarından kolayca yorulur. Göz kapakları sadece güneşten değil aynı zamanda yağmur ve rüzgardan da koruma görevi görmelidir. Göz rengi, grenli bir pigment birikimi ile her zaman parlak ve canlı olmalıdır. Her göz tipinin veya renginin birincilik ödülü vardır, ancak yalnızca özel bir göze sahip güvercinler birincilik ödülü kazanabilir.
Aramaya başladığımızda, ne aradığımızı anladığımızdan emin olmalıyız. Bu nedenle, önce şekil 1 ve 2’ye bakın ve göz bebeği ile başlayın. Bu şüphesiz gözün en önemli kısmıdır. Öğrenci sadece iristeki bir açıklıktır. Siyah bir nokta gibi görünür, ancak gerçekte bu, güvercinin gözün gördüğü kısmıdır. İristeki açıklığın arkasında göz merceği bulunur. Bir cisim görüldüğünde ışık ışınları mercek tarafından kırılır ve retina üzerine düşer. Işığa duyarlı hücreler içerir. Bazı yerlerde retina çok hassastır, diğer yerlerde ortalama olarak daha az ışığın düştüğü yerlerde daha az hassastır. Retinaya düşen ışık huzmesinin boyutu güvercin tarafından iris içinde bulunan sfinkter kasları vasıtasıyla düzenlenebilir. Sinir sisteminin etkisi altında bunlar genişleyebilir veya daralabilir. Keskin ışık onların büzülmesine neden olur ve zayıf ışık tam tersi. Bir göz güneş ışığına ne kadar iyi uyum sağlarsa o kadar iyidir. Öğrenci kendi kendine hareket edemez.
İris kan damarları açısından çok zengindir. Bu, kalitenin kesin bir göstergesidir. Kan damarlarının görevi gözü beslemektir. Kan damarı zenginliği eksikse bu görev gerektiği gibi yapılamaz. İris, gözün rengini oluşturan çok sayıda pigment içerir. Koyu renkli gözler, açık renkli olanlardan daha fazla pigment içerir. Göz, sinirlerin büyük bir toplama noktasıdır. Beyne koşarlar ve oradan uyarılırlar. Kan sinirlere bağlıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, gözün renk gücü, güvercin sağlığının bir göstergesidir. Süper formdaki bir güvercin gözünde birkaç renk gösterir. Göz renkleri kalıtsal değildir. Kan damarlarını birbirine yakın görmeyi seviyorum, bu da parlak bir renk veriyor. Bu aynı zamanda belirli bir canlılığa da ihanet eder.
Belirtildiği gibi, irisin rengarenk olması bir zorunluluktur. Eşit renkte bir göz seçmeyin. Yani bir göze bakıldığında. küresel izlenim asla yalnızca belirli bir renge sahip olmak olmamalıdır. Boya esas olarak iki açık daire içinde bulunmalıdır. Örneğin, göz bebeğine bitişik kırmızı bir dış daire, genellikle en büyüğü ve daha küçük, daha eşit beyaz bir iç daire.
İngiliz S.Bishop’un «Göz İşaretinin Sırrı» adlı eseri, göz işaretinin sırrıdır. O ve işbirlikçileri 50.000’den fazla güvercin gözünü incelediler ve taşıyıcı güvercinin performans kapasitesine uygulanabileceğine inandığı bir göz çizim formülü oluşturdular. Bishop’a göre, göz işareti olmayan güvercinler 500 km’ye kadar vasat performanslar sağlar, ancak 800 km’de ödüllerin dışına uçar. İlgi duymaya başladıktan sonra, Piskopos göz işareti ile performans arasında belki daha bilimsel bir temelde bir bağlantı kurmaya çalıştım. Bishop’ın teorisinin altını çizmek veya yıkmak istemiyorum, sadece yorum yapmak istiyorum. “Göz İşaretinin Sırrı”nı okuduğumdan beri birçok şampiyon güvercin ellerimden geçti ve ayrıca hemen hemen her kazananın Piskopos göz işaretine sahip olduğu sonucuna vardım. Bir dereceye kadar Bishop işareti olmadan bulduğum tek bir çatlak bile yok. Piskopos, işaretini, genel pigment tabakasının kenarında, ağza doğru bir pigment birikimi olarak anlar. İris ve göz bebeği arasındaki keskin ayrımla değil, pürüzlü bir sınırla ilgilenir. Bence sadece Piskopos işareti odak noktası değil. Ayrıca çok gelişmiş bir Bishop işaretine sahip kötü yarışçıların olduğu da kanıtlanmış bir gerçektir. Maddenin çekirdeği, keşif çemberi ve başka bir madde, yani bir güvercin gözünün oluşturulduğu farklı katmanlarla birlikte kısmen kapalıdır. ama pürüzlü bir sınırın etrafında. Bence sadece Piskopos işareti odak noktası değil. Ayrıca çok gelişmiş bir Bishop işaretine sahip kötü yarışçıların olduğu da kanıtlanmış bir gerçektir. Maddenin çekirdeği, keşif çemberi ve başka bir madde, yani bir güvercin gözünün oluşturulduğu farklı katmanlarla birlikte kısmen kapalıdır. ama pürüzlü bir sınırın etrafında. Bence sadece Piskopos işareti odak noktası değil. Ayrıca çok gelişmiş bir Bishop işaretine sahip kötü yarışçıların olduğu da kanıtlanmış bir gerçektir. Maddenin çekirdeği, keşif çemberi ve başka bir madde, yani bir güvercin gözünün oluşturulduğu farklı katmanlarla birlikte kısmen kapalıdır.
Keşif dairesi, Şekil 3a, b ve c’de görülebilen koyu bir gölge veya kapaktır.
Göz bebeğine en yakın olan irisin yarısında bulunur. Göz Şekil 3a’daki gibi göründüğünde, keşif çemberinin “saat altıdan sekiz veya dokuza kadar” bulunduğunu söylüyoruz. Keşif çemberi, şekil 3b’de gösterildiği gibi, “saat yediden saat on veya on bire” uzandığında, duran bir keşif çemberinden söz ederiz. Tam keşif çemberi Şekil 3c’de görülebilir. Artık keşif çemberini tam olarak nerede arayacağınızı biliyorsunuz ve iyi koşullarda göze bakarsak doğrudan görülmeli. Bunun için uzun süre aramanıza gerek yok. Piskopos göz işareti gibi keşif çemberi de artan pigmentasyon meselesidir. Artan pigmentin, keskin güneş ışığını daha az pigmente göre daha iyi emebildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İkinci durumda, güneş ışığı birbirine karşı yansıtılır. Bunun göz üzerinde rahatsız edici ve yorucu bir etkisi olduğu açıktır. Albino vakasını ayrıca ele alalım: bir albino gözünde pigment yoktur ve genellikle doğrudan güneş ışığından uzak durur. Bununla birlikte, iyi gelişmiş izci çemberleri, daha az yapı, tüy ve karakter özelliklerine sahip güvercinlerde de görülür. Bir güvercin, geniş bir keşif çemberine sahip renkli bir göze ek olarak, bu son daha önemli niteliklere sahipse, teorik olarak iyi bir güvercinle karşı karşıyayız demektir. Geniş bir keşif çemberi bulmanın en iyi şansı, tam renkli bir iris içindedir, çünkü koyu iris rengi artan pigment tarafından belirlenir. Çoğu sonuçta artan pigment ile ilgilenir. İkincisi ile ilgili olarak, Piskopos göz işareti ile keşif dairesi arasında bir bağlantı vardır. Her ikisi de artırılmış pigmentin bir şeklidir. Gözün önemi böylece artan pigment bağlamında görülebilir. Çok pigmentli bir göz, parlak güneş ışığına daha az pigmentli bir göze göre daha fazla direnç gösterir, çünkü bu daha çabuk yorulur.
Oldukça gelişmiş bir keşif çemberi ve göz işaretine sahip bir güvercin, alacakaranlıkta daha uzun süre uçabilir, çünkü buradaki yörünge kasları daha geniş açılabilir ve daha fazla ışık alabilir. Akşamları, onun için daha erken olduğu için daha erken oturan bir izci çemberi olmayan bir güvercinden daha uzağa uçar. Güçlü bir keşif çemberi/göz işareti kombinasyonu, kolay bir göz yorgunluğu değil, mükemmel uyum sağlar. İrisin içini kaplayan hücreler en küçük ve en fazla gevşeme ve kasılma kapasitesine sahip hücrelerdir. Göz, boya ve pigment ile birlikte oryantasyonda belirli bir rol oynar. Bunlar irisin iç kısmıyla ilgili gözlemlerimdi ve şimdi göz işaretinin sonucuna bir bakalım.
Gözün, oval göz küresi üzerinde biri diğerinin altında uzanan birkaç katmandan oluştuğu ve her cilt katmanında göz bebeğinin görülebileceği bir açıklık olduğu anlaşılmaktadır. Bu açıklık her katman için büyür. Bu, gözbebeği etrafındaki açıklığın her katman için daha da büyüdüğü ve böylece en büyük açıklığın en üst katmana sahip olduğu anlamına gelir. Şekil 4’e bakın.
Göz düz gösterilir, ancak göz küresi gibi oval olması gerekiyordu. En altta, öğrenci katmanı olarak adlandırılan siyah katmanı görebilirsiniz. Bunun üzerinde ikinci katman ve bunun ortasında öğrencinin yerleştirildiği açıklığı buluyoruz. Keşif çemberi (üreme çemberi de denir) de bu katmanda bulunur. İkinci katmana da pupilla yakınlaştırma denir. Orada sıkıştırılmış en küçük iris hücrelerine sahip. Öğrencinin düşük ışık koşullarında en fazla gerilmesine izin verirler. Keşif çemberi, yine daha büyük bir açıklığa sahip olan üçüncü katmanla sınırlandırılmıştır. Piskopos göz işareti de bu katmanda bulunur. Dördüncü katman, bir öncekinden daha büyük bir açıklığa sahip üçüncü katmanda yer alır. Bunun üzerine başka bir beşinci katman. Bu beşinci katman hala iç irise aittir. Son olarak, beşinci katmanın üstünde, bir yaprak ve çiçek çemberi gibi renkli iris bulunur. Kolaylık sağlamak için dış iris denir.
Kısacası: birlikte göz işaretini oluşturan gözün farklı katmanlarındaki açıklıkların kenarlarıdır.
Bunu yapmak için, göz işaretini oluşturan katmanların kenarlarını gösteren oklara bakın. Bu, üç boyutlu değil, gözün figürasyonudur, birçok çatlak güvercini simgeleyen göz türüdür. Ancak üç boyutlu gözde bile farklı nitelikler bulunabilir. Bu niteliklerden biri, karakterin derinliği veya katmanların kalınlığıdır, çünkü bu derinliği belirler. Bu nedenle, mükemmel üç boyutlu gözde, gökyüzünden antik bir Roma amfi tiyatrosuna bakılıyormuş gibi görünür. Dairelerden bahsederken, daireleri oluşturan katmanların çeşitli kenarlarıdır ve göz işaretinin kalitesini gösteren bunların boyutları ve derinlikleridir (derinlik = katmanların kalınlığı).
Göz işaretinin çalışmasına başladığımızda kuşkusuz zorluklarla karşılaşacağız. Göz işaretinin her sevgilisi için başlangıçta böyle olmuştur. Ve aradığınızı hemen bulamıyorsanız, nedeni aşağıda pekala bulunabilir. Işığın göze girdiği açı doğru olmayabilir. Hafif bir sapma, göz işaretini ayırt etmeyi veya katmanların derinliğini tahmin etmeyi imkansız hale getirebilir. Farklı katmanların kalınlığını gösteren kenarların gölgesidir. Katman incedir veya dış iris sarıdır. Elinize sarı irisli bir güvercin alın. Sarı irisin nasıl farklı sarı tonlarından oluştuğuna dikkat edin. Her katmanın kendine ait farklı bir sarı tonu vardır. Cildin katmanlarındaki renk tonlarının sarı gözlerdeki göz işaretini ayırt etmemize yardımcı olmasının nedeni budur. Sarı göz ile dış iristeki sarı renk kastedilir, iç irisin renginin bununla hiçbir ilgisi yoktur. İç iris siyah gri, yani tam bir keşif çemberi. Tam bir keşif çemberi gösteren bir gözdeki göz izini fark etmek kolay değildir çünkü içindeki derinliği ve genişliği algılamak zordur. Çeşitli katmanlar, göz işaretinin varlığını göstermemize izin veren farklı siyah tonlarına sahiptir. Bu, siyah bir tam keşif çemberi olan başka bir üç boyutlu gözün tanımıydı. İki boyutlu gözde sadece dört katman bulacaksınız ve bu katmanlar farklı şekillerde olabilir. Şekil 5’e bakın.
Bu resimde bir katman kaldırılmıştır. Bu, açıklamayı kolaylaştırmak için yapılmıştır. Gerçekte öyle, çünkü bir katman daha az gibi görünüyor. Şimdi şekil 5’in çalışmasına devam ediyoruz, yani: 1. göz bebeği katmanı, 2. keşif çemberi, 3. kültür katmanını sınırlayan (ve oluşturan) katman, birinci boyutu ve beşinci katman bu durumda ikinci boyutu. Beşinci katman, şekil 4’teki üçüncü boyuttu ancak bir katmanı kaldırdığımızda, şimdi iki boyutlu bir göz elde ediyoruz. Dış katman, kırmızı pigmentin iç sınırı ile kaplıdır. Şekil 4’te, beşinci katman hala mevcuttur ve tırtıklı kesimlerin her bir dişi arasında katmanın nasıl göründüğüne dikkat edin, böylece kalınlığı kesin olarak alınabilir. Kalınlık genellikle gözün arkasında daha azdır (saat bir ile üç arasında). Daireler ne kadar net ve kalın olursa o kadar iyidir. Dış iris, göz bebeğine doğru kenarlarda tırtıklı kesiklere sahip olmalıdır. Dış iristen gelen renkler iç irise doğru devam etmelidir. Daha önce de belirtildiği gibi, beşinci katman genellikle kırmızı pigmentasyonun altına gizlenir ve bu nedenle güvercinin daha küçük bir göz işaretine sahip olduğuna inanmamalısınız, ancak güvercinin yaşını göz önünde bulundurmalısınız. Bence bu durumda iki yaş gerekli. En iyi yarışçının üç boyutlu bir gözü olması gerekmez, az önce açıklanan türden bir göz bir yarışçı için aynı kalitede olabilir, ancak üç boyutlu güvercinler üreme çatı katında genellikle daha fazla kullanılır, çünkü daha genişliğe sahiptirler. Bu kaliteye sahip olmaları açısından, tabiri caizse yedekte bir şeyleri vardır. Dış iris, göz bebeğine doğru kenarlarda tırtıklı kesiklere sahip olmalıdır. Dış iristen gelen renkler iç irise doğru devam etmelidir. Daha önce de belirtildiği gibi, beşinci katman genellikle kırmızı pigmentasyonun altına gizlenir ve bu nedenle güvercinin daha küçük bir göz işaretine sahip olduğuna inanmamalısınız, ancak güvercinin yaşını göz önünde bulundurmalısınız. Bence bu durumda iki yaş gerekli. En iyi yarışçının üç boyutlu bir gözü olması gerekmez, az önce açıklanan türden bir göz bir yarışçı için aynı kalitede olabilir, ancak üç boyutlu güvercinler üreme çatı katında genellikle daha fazla kullanılır, çünkü daha genişliğe sahiptirler. Bu kaliteye sahip olmaları açısından, tabiri caizse yedekte bir şeyleri vardır. Dış iris, göz bebeğine doğru kenarlarda tırtıklı kesiklere sahip olmalıdır. Dış iristen gelen renkler iç irise doğru devam etmelidir. Daha önce de belirtildiği gibi, beşinci katman genellikle kırmızı pigmentasyonun altına gizlenir ve bu nedenle güvercinin daha küçük bir göz işaretine sahip olduğuna inanmamalısınız, ancak güvercinin yaşını göz önünde bulundurmalısınız. Bu durumda bence iki yaş gerekli. En iyi yarışçının üç boyutlu bir gözü olması gerekmez, az önce açıklanan türden bir göz bir yarışçı için aynı kalitede olabilir, ancak üç boyutlu güvercinler üreme çatı katında genellikle daha fazla kullanılır, çünkü daha genişliğe sahiptirler. Bu kaliteye sahip olmaları açısından, tabiri caizse yedekte bir şeyleri vardır. Dış iristen gelen renkler iç irise doğru devam etmelidir. Daha önce de belirtildiği gibi, beşinci katman genellikle kırmızı pigmentasyonun altına gizlenir ve bu nedenle güvercinin daha küçük bir göz işaretine sahip olduğuna inanmamalısınız, ancak güvercinin yaşını göz önünde bulundurmalısınız. Bu durumda bence iki yaş gerekli. En iyi yarışçının üç boyutlu bir gözü olması gerekmez, az önce açıklanan türden bir göz bir yarışçı için aynı kalitede olabilir, ancak üç boyutlu güvercinler üreme çatı katında genellikle daha fazla kullanılır, çünkü daha genişliğe sahiptirler. Bu kaliteye sahip olmaları açısından, tabiri caizse yedekte bir şeyleri vardır. Dış iristen gelen renkler iç irise doğru devam etmelidir. Daha önce de belirtildiği gibi, beşinci katman genellikle kırmızı pigmentasyonun altına gizlenir ve bu nedenle güvercinin daha küçük bir göz işaretine sahip olduğuna inanmamalısınız, ancak güvercinin yaşını göz önünde bulundurmalısınız. Bu durumda bence iki yaş gerekli. En iyi yarışçının üç boyutlu bir gözü olması gerekmez, az önce açıklanan türden bir göz bir yarışçı için aynı kalitede olabilir, ancak üç boyutlu güvercinler üreme çatı katında genellikle daha fazla kullanılır çünkü daha genişliğe sahiptirler. Bu kaliteye sahip olmaları açısından, tabiri caizse yedekte bir şeyleri vardır. beşinci katman genellikle kırmızı pigmentasyonun altında gizlenir ve bu nedenle güvercinin daha az göz işaretine sahip olduğuna inanmamalısınız, ancak güvercinin yaşını göz önünde bulundurmalısınız. Bu durumda bence iki yaş gerekli. En iyi yarışçının üç boyutlu bir gözü olması gerekmez, az önce açıklanan türden bir göz bir yarışçı için aynı kalitede olabilir, ancak üç boyutlu güvercinler üreme çatı katında genellikle daha fazla kullanılır çünkü daha genişliğe sahiptirler. Bu kaliteye sahip olmaları açısından, tabiri caizse yedekte bir şeyleri vardır. beşinci katman genellikle kırmızı pigmentasyonun altında gizlenir ve bu nedenle güvercinin daha az göz işaretine sahip olduğuna inanmamalısınız, ancak güvercinin yaşını göz önünde bulundurmalısınız. Bence bu durumda iki yaş gerekli. En iyi yarışçının üç boyutlu bir gözü olması gerekmez, az önce açıklanan türden bir göz bir yarışçı için aynı kalitede olabilir, ancak üç boyutlu güvercinler üreme çatı katında genellikle daha fazla kullanılır, çünkü daha genişliğe sahiptirler. Bu kaliteye sahip olmaları açısından, tabiri caizse yedekte bir şeyleri vardır.
Geniş bir keşif çemberine sahip iki güvercininiz varsa, bunlar birlikte eşleştirilmelidir, ancak gözleri çok tekdüze değilse: iki sarı iris değil, iki çelik göz veya tamamen gölgeli bir keşif çemberi ile iki. Karşıt iris ve keşif dairesini bulun – renkleri birlikte, ancak aynı zamanda kanada, gövdeye ve diğer pek çok şeye bakın. Bu nedenle ideal çifti oluşturmak kolay değildir.
Birinci sınıf bir üreme çemberi olan, ancak zayıf bir yarış çemberi olan güvercinler bulabilirsiniz ve bu nedenle eşleştirme daha da karmaşık hale gelir, çünkü böyle bir güvercin için iyi bir uçuş çemberine sahip bir ortak bulmamız gerekir. uçan daire ne demek? İki boyutlu bir gözde, irisin dış kenarı ile ikinci boyut arasındaki düzlemin üreme çemberini oluşturduğu varsayılır. Daha önce de belirtildiği gibi, dış irisin pigmentasyonu önemli bir rol oynar. Örneklemek için, kendi çatı katımızdan bir güvercin alalım. Zengin renkli dış iris içindeki dağlara ve vadilere bakmak gerçek bir maceradır. Siyah gözbebeği tabakası dışında, iç irisden dış irise uzanan her katmanın delikli olduğu görülmektedir. Son çizimdeki katmanların, her katmandaki delikler hafifçe kaymış, böylece yakından bakarsanız her bir alt katmanın renklerini görebildiğiniz şekilde, birbiri üzerinde delikli malzemeden yapıldığını hayal edin. Resimde, gözbebeği tabakası bir nehre ve sarı iç iris dağlar arasındaki vadiye ve kırmızı pigment tabakası dağların doruklarına benzetilebilir. Bu gözler gerçek şampiyonların gözleridir, uçmaya ve üremeye uygundur. Resimde, gözbebeği tabakası bir nehre ve sarı iç iris dağlar arasındaki vadiye ve kırmızı pigment tabakası dağların doruklarına benzetilebilir. Bu gözler gerçek şampiyonların gözleridir, uçmaya ve üremeye uygundur. Resimde, gözbebeği tabakası bir nehre ve sarı iç iris dağlar arasındaki vadiye ve kırmızı pigment tabakası dağların doruklarına benzetilebilir. Bu gözler gerçek şampiyonların gözleridir, uçmaya ve üremeye uygundur.
Son olarak, gözün değerinin şu noktalara bağlı olduğunu belirtmek isterim:
– Göz işaretinin derinliği, farklı katmanların derinliği ile aynıdır.
– Göz bebeğinin etrafındaki farklı katmanlardaki açıklıklar olan göz işaretinin kapsamı.
– Keşif çemberinin rengi.
– Dış irisin rengi ve nehirlerin ve vadilerin derinliği olan perforasyonu.
– İç iristeki boyutların sayısı.
– Üreme çemberinin kalitesi.
O zaman belirtmek isterim ki, güvercinin fiziksel özelliklerini ve karakter özelliklerini iyi not almamız ve buna göre ve göz izine göre değerini belirlememiz önemli. Göz işaretinin güzelliğini bir uçurtma olarak diğer temel niteliklerin üzerine koymamıza asla izin vermemeliyiz. Bir şampiyon iyi bir kanat takımına, iyi gelişmiş kaslara, iyi dengeye sahip güçlü bir gövdeye, sağlıklı bir solunum sistemine ve hepsinden önemlisi olağanüstü karakter özelliklerine sahip olmalıdır. Harap eski bir uçak alın, onu iyi motorlar ve en modern ekipmanlarla donatın, ancak fırtınalı havalarda uzun bir yolculukta düşecek.
Muhtemelen bir yıl içinde göz işaretini tanıma ve yargılama konusunda uzman olmayacaksınız. Bir güvercin gözünü yargılamak tecrübeye dayalıdır ve bu, üreme ve uçma açısından kalıtım gücü olan bir hayvanın bulunduğu çatı katlarını ziyaret ederek elde edilebilir. O zaman insanların bir güvercin gözünden ne sonuç çıkarabileceğini kendileri bulmak için karşılaştırma yapmaları ilk şarttır. Bu karşılaştırmaları acele etmeden ve sakince yaparsanız, bir gün içinizde bir ışık parlayacak ve çok sevdiğimiz ama son derece komplike güvercin sporumuzda bir adım daha ileri gidebileceksiniz.
Prof. Alfons Anker.
0:00 / 0:00
0:00 / 0:00
0:00 / 0:00
0:00 / 0:00
0:00 / 0:00